به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۲۲اردیبهشت۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۴ هزار و ۴۵۴ واحدی (۰.۳۸ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۸۲ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۳۳ درصد افت کرد و به ۴۱۷,۸۶۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۳,۱۶۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شبندر» و «شپنا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز در ابتدای بازار روند مثبت سریعی را طی کرد اما به آرامی طی ادامه بازار روند مثبت شروع به کاهش کرد و این کاهش تا پایان بازار ادامه داشت. امروز تعداد سهم‌های مثبت بسیار کمتر از سهم‌های منفی در دیروز شد اما از میان سهم‌های بزرگ شاخص‌ساز بیشتر به جز چند سهم مثبت بودند. شاخص کل امروز نهایتا ۴.۴ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز ماجرا مشابه بود. این شاخص نیز همان ابتدای بازار را با مثبت شروع کرد و به سرعت به سمت کاهش حرکت کرد. اما این شاخص نهایتا منفی به پایان خط امروز رسید.

در بین صنایع مختلف، امروز رایانه، فرآورده نفتی، شیمیایی، کانه فلزی و تعدادی دیگر مثبت بودند و شاخص بیشتر صنایع دیگر امروز منفی بودند. گروه‌های سایر معادن، فنی مهندسی و استخراج نفت جزکشف۱۱ بدترین افت را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه محصولات شیمیایی «فارس» بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشت. در گروه فرآورده‌های نفتی نیز «شبندر» و «شپنا» دومین و سومین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. «کچاد» و «ومعادن» نیز در گروه کانه فلزی امروز چهارمین و ششمین نماد تاثیرگذار مثبت بر شاخص کل بودند. در گروه بانکی نیز امروز نماد «وپاسار» پنجمین نماد تاثیرگذار مثبت بود. امروز تنها نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل در صفحه اول نماد «شستا» بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، بانک‌ها و فلزات اساسی و در بین نمادها هم بعد از «خودرو» نمادهای «ذوب» و «خبهمن» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز پس از ورود پول دیروز دوباره بازار خروج پول داشت و ۴۲۹ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای بهبود اوضاع بازار و بازگشت دوباره نرخ ارز به روی ۲۲ هزار تومان در مقابل انتظارات منفی تورمی ناکام ماند. انتظارات کاهش قیمت ارز و تورم حاکم بر بازار که با نزدیک شدن به احیای برجام در این روز‌ها پیوسته بر شدت آن افزوده می‌شود، همچنان تاثیرگذارترین فاکتور بر شرایط بازار سرمایه است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وتجارت»، «فولاد» و «فملی» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «شبندر»، «ذوب» و «فجر» بود.

امروز اگرچه نیمی از سهم‌ها مثبت شروع به کار کردند اما در ادامه بازار بر تعداد سهم‌های منفی افزوده شد و نمای کلی بازار بیشتر منفی شد اما نماگر کل بازار سبزپوش باقی ماند. امروز بیش از ۶۳ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند. امروز ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۶,۰۳۹ میلیارد تومان بود که نسبت به دیروز ۳ درصد رشد داشت. امروز تنها ۳ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۲۰۵ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به دیروز ۵۱ درصد کاهش داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۳۷۰ تومان افزایش داشت و به ۲۲ هزار تومان رسید. یورو نیز هزار تومان رشد داشت و ۲۶ هزار و ۴۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۹۷۰ و ۲۵,۵۲۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

محمود احمدی نژاد برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ راهی وزارت کشور شد. صبح امروز صادق خلیلیان، وزیر کشاورزی دولت دهم هم ثبت نام کرده بود.

محمدجواد ظریف کاندیدا نمی شود. او در پیامی اینستاگرامی این موضوع را مطرح و بیان کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور: در مذاکرات وین، دیوار بلند تحریم هر روزی یک تکه اش خراب می شود و اگر دست به دست هم دهیم در زمان کوتاهی تحریم‌ها برچیده می شود.

میخاییل اولیانوف، دیپلمات روس: گفت‌وگوهای وین پیشرفت‌هایی داشته است و مذاکره‌کنندگان به دنبال تکمیل هرچه سریع‌تر این فرایند هستند. امیدواریم تا ۲۱ می (تاریخ منقضی‌شدن توافق ایران و آژانس) این اتفاق بیافتد. دشوار اما انجام‌شدنی است.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ به وزیر اقتصاد بر لزوم رفع ابهامات و مغایرت‌های قانونی انتخابات هیئت مدیره شرکت‌های سهام عدالت استانی تاکید کرد و گفت: اگر این ابهامات رفع نشود طرح دو فوریتی ابطال این انتخابات را در دستورکار قرار خواهیم داد.

عضو هیأت مدیره و معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، از اقدامات تازه سازمان برای تشکیل کانون سهامداران حقیقی ( اقلیت) خبر داد.  معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:  در راستای بندهای ماده ۶ ، ۷ و ۱۱ ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار، نهایی کردن مستندات تشکیل و صدور مجوز فعالیت کانون سهامداران حقیقی (اقلیت) در دستور کار سازمان است.

علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات غیرنفتی ۸۰ درصد افزایش یافت، گفت: سال گذشته با وجود فشار حداکثری ۳۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم./ منبع: مهر