به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دوشنبه ۶اردیبهشت ۱۴۰۰، شاخص کل با ۹۰۹واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱.۱۸۶.۹۳۳واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۸۸،۶۵۶میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۸۷۶واحد منفی بود و به مقدار ۴۲۷،۲۶۵واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «شستا» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۳هزار و ۳۰۰تومان و یورو ۲۷هزار و ۹۰۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۹۹۷هزار تومان معامله شد.

بازار امروز اندکی بهتر از روزهای قبل بود و از شدت منفی بودن و صف های فروش در بازار کاسته شد و برخی نمادهای بنیادی بازار در محدود مثبت و بعضا در صف خرید معامله شدند. بازار در ابتدا با کاهش شروع به کار کرد ولی از نیمه های زمان بازار و از ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه به بعد از شدت منفی بودن شاخص کم شد و شاهد رنج های مثبت در برخی از نمادهای بازار همچون فملی بودیم و در نهایت با صف خرید این نماد بسته شد. البته در پایان بازار، شاخص نتوانست مثبت بسته شود و ۹۰۹ واحد منفی به کار خود خاتمه داد. در پایان بازار ۲۰ نماد با صف خرید و ۴۲۷ نماد با صف فروش بسته شدند.

امروز همانند روزهای قبل شاهد خروج نقدینگی از بازار بودیم و ۳۲۶ میلیارد تومان نقدینگی از بازار خارج شد.

از میان صنایع بیشترین ارزش معاملات مربوط به صنعت فلزات اساسی با ارزش ۳،۷۷۱ میلیارد ریال و بعد از آن صنایع بانک ها و موسسات اعتباری و فرآورده های نفتی به ترتیب با ارزش ۳،۴۳۸ میلیارد ریال و ۲،۹۳۸ میلیارد ریال قرار داشتند. همچنین بیشترین رشد مربوط به صنعت فلزات اساسی با ۲.۴۲ درصد رشد بود و شاخص این صنعت در عدد ۸۷۵،۳۷۹ قرار گرفت. پس از آن صنعت چند رشته ای با ۰.۹۵ درصد رشد و خرده فروشی با ۰.۳۶ درصد رشد قرار داشتند. بیشترین افت صنایع هم مربوط به فرآورده های نفتی با ۲.۶۹ درصد کاهش بود. بعد از آن بیشترین کاهش را صنعت خودرو با ۲.۱۷ درصد افت داشت.

برخی از خبرهای منتشر شده:

درحالی که هنوز معلوم نیست که جلسه دوشنبه سران قوا درباره بورس برگزار می‌شود یا خیر که مجلس اعلام کرده امروز جلسه فوق العاده درباره بورس دارد. جلسه ای هم البته دیروز دولت با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق در ستاد اقتصادی دولت برگزار کرده بود. علیزاده عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در این رابطه خبر داده، با وجود اینکه جلسات صحن مجلس تعطیل است ، اما امروز جلسه فوق‌العاده و اضطراری اعضای کمیسیون اقتصادی با رئیس سازمان بورس ، معاونین بورس و رئیس مجلس در مجلس برگزار می‌شود. البته گرچه دو روز پیش پورابراهیمی نماینده مجلس از احتمال تعویق سران سه قوه در روز دوشنبه خبر داده بود که حاجی دلیگانی نماینده مجلس از برگزاری نشست امروز خبر داده است.

بانک مرکزی آماده اصلاح نرخ تسعیر ارز بانکها، متناسب با شرایط غیرتحریمی است. بانک مرکزی برای موثر واقع شدن اصلاح نرخ تسعیر ارز در قیمت سهام بانکها معتقد است اعطای معافیت مالیات سود ناشی از تسعیر، تا زمان نقد شدن آنها ضروری است. پیش تر گفته شده بود فعالان بازار سرمایه در نامه‌ای به بانک مرکزی درخواست کرده بودند بانک مرکزی در حمایت از بازار سرمایه به عنوان ثروت ملی باید گام‌های موثری بردارد. محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم درباره درخواست مجلس برای ارائه دو راهکار در حمایت از بورس اعلام کرده بود که اول اینکه بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز بانک‌ها را باید فورا اصلاح کند. دوم اینکه صندوق توسعه ملی به سرعت، ۱ درصدی که وعده داده شده بود را وارد بازار سرمایه نماید.

طبق بیانیه دفتر نخست‌وزیری انگلیس، جانسون و بایدن در گفت‌وگوی تلفنی درباره ضرورت بازگشت ایران به تعهدات خود تحت برجام توافق کردند.

در خبر مهم دیگر انتخاباتی هم، البته مصطفی تاج‌زاده معاون سیاسی وزارت کشور در دوره اصلاحات و از مشاوران سید محمد خاتمی با انتشار بیانیه ای برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری کرد.

زنجیره تامین گروه صنعتی ایران خودرو در سال ۱۳۹۹ توانست در حوزه خودکفایی و ساخت و تولید قالب و ابزار در مجموع ۲۹ میلیون دلار صرفه جویی ارزی را محقق کند. حدود ۱۶ میلیون دلار از ساخت داخل انجام شده، مربوط به قالب‌های قطعات مگاماژول بدنه و مکانیزم‌های خودرو بوده است.