به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۹خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۸ هزار و ۸۲۳ واحدی(۰.۷۶ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۵۱ هزار و ۸۴۲ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۸۳ درصد رشد کرد و به ۳۸۰,۷۴۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۳,۷۷۹ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با کاهش شروع به کار کرد و تا پایان بازار روند همچنان نزولی بود و نهایتا منفی به پایان رسید. امروز تعداد سهم‌های مثبت نسبت به دیروز کاهش زیادی داشت و به کمتر از ۲۰ درصد از کل نمادها رسید. شاخص کل امروز نهایتا ۸.۸ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص از همان ابتدای بازار شروع به کاهش کرد و این کاهش را تا پایان بازار ادامه داد.

در بین صنایع مختلف، امروز تنها شاخص ۵ صنعت مثبت و مابقی کاملا منفی بودند. اطلاعات و ارتباطات، محصولات کاغذ و ذغال سنگ بدترین افت و محصولات چرمی، خودرو و محصولات فلزی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و دومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «شستا» و «وغدیر» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی سومین و پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بودند. نماد «خودرو» از گروه خودرو امروز تنها نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل در بین ۷ نماد تاثیرگذار برتر بود. «کچاد» در گروه استخراج کانه فلزی امروز پنجمین نماد تاثیرگذار منفی و در گروه فرآورده‌های نفتی نیز نماد «شتران» ششمین نماد تاثیرگذار منفی بر شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، بانک‌ها و انبوه‌سازی و در بین نمادها هم بعد از «خودرو» نمادهای «خگستر» و «خساپا» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه خودرو، دارو و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز بر شدت خروج پول چند روز پیش افزوده شد و ۴۳۸ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. هر از چندگاهی با انتظارات مثبت از حمایت‌ها، افزایش نرخ دلار و نزدیک شدن شاخص به حمایت تکنیکالی وضعیت بازار دچار بهبود شده اما سپس دوباره وزنه ابهام موجود در سیاست‌های اقتصادی دولت بعدی و تحولات برجام سنگینی کرده و مقاومت مهمی پیش‌روی رشد بازار است. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «بنو»، «وبملت» و «فولاد» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «خگستر»، «هجرت» و «شاراک» بود.

امروز بیشتر از ۸۰ درصد از سهم‌ها منفی شروع به کار کردند و در ادامه بازار از تعداد سهم‌های منفی در همین محدوده باقی ماند و نماگر کل بازار قرمزپوش به خط پایان رسید. امروز ۳۷ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته بر مقدار آن افزوده شده است. ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۳,۷۳۶ میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل ۶ درصد کاهش داشت. امروز بیش از ۶ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۱۴۰ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به روز کاری قبل ۴۵ درصد کاهش داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۳۰ تومان افزایش داشت و به ۲۳ هزار و ۵۸۰ تومان رسید. یورو نیز ۴۶ تومان افزایش داشت و ۲۸ هزار و ۷۸۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۴۰۰ و ۲۴,۸۵۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه با شبکه خبری العربیه گفت کشورش به دنبال دستیابی به توافقی «قوی‌تر و طولانی‌تر» با ایران است. دومینیک راب افزود: با صراحت تمام گفته‌ایم که نباید هرگز به ایران اجازه اکتساب توانمندی هسته‌ای برای اهداف نظامی داده شود و این کشور باید به پایبندی کامل برجام برگردد.

واشنگتن خطاب به آژانس بین المللی انرژی اتمی: جلوگیری ایران از فعالیت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی آنگونه که توافق شده، مذاکرات وین را پیچیده می کند.

اتحادیه اروپا: به شدت از تصمیم ایران در تعلیق اقدامات شفاف‎ساز مطرح‌شده در برجام از جمله پروتکل الحاقی ابراز نگرانی می‎کنیم. ایران، دسترسی آژانس به سایت‌ها، اماکن و اطلاعات مرتبط را کاهش داده است.

لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در توییتر نوشت: متوجه شدم که بعید است دور بعدی مذاکرات ایران پیش از شنبه برگزار شود. این زمان ۶ روز قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران است

فاکس نیوز مدعی شد که به تازگی به تصاویر جدید ماهواره‌ای دست پیدا کرده که نشان می‌دهد فعالیت‌های مشکوک و غیرعادی در اطراف سایت سنجریان در نزدیکی جاجرود در حال انجام است.

وزیر نیرو: تلاش‌های شبانه‌روزی در حال انجام است و صادرات را کاهش دادیم و حتی سعی داریم براساس قراردادها به صفر برسانیم و واردات را انجام دهیم. عمده نیرو‌گاه‌های به مدار بازگشته‌اند همچین نیروگاه بوشهر هم پس از رفع مشکلات به مدار برگشت.

وزیر امور خارجه ایران: تعلیق حقوق رأی گیری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل ناقص، غیر قابل قبول و غیرموجه است. عدم توانایی ایران در انجام تعهدات مالی در نتیجه تحریم های ایالات متحده است.

سازمان بورس و اوراق بهادار، فراخوانی را به منظور صدور مجوز تأسیس شرکت کارگزاری صادر کرد.