به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۴ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با رشد ۹ هزار و ۷۴۸ واحدی(۰.۸۹ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۰۵ هزار و ۴۴۵ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ هم وزن ۰.۱درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود دو هزار و ۵۶۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فملی» و «وپاسار» داشتند.

در کمال تعجب بورس تهران توانست شروع سبزی را رقم بزند. شاخص کل بعد از دست دادن حمایت ۱.۱۵۰ میلیون با ریزش زیاد به سرعت به سمت حمایت ۱.۰۵۰ میلیون درحال حرکت بود، که امروز برخلاف انتظار شاخص توانست در مدار سبز شروع به کار کند. با توجه به وضعیت بازار و حمایت‌هایی که اثری بر روی تابلو معاملات نداشته اند حفظ حمایت تکنیکالی ذکر شده بسیار بعید به نظر می‌رسید. بورس ۹ ماه تمام در یک روند نزولی در حال حرکت است و کاهش در حدود ۵۰ درصدی بنا بر مدت زمان اشاره شده چیز عجیبی نیست. نکته مهم این است که اگر این بازار قادر به تامین نقدشوندگی سهم‌ها بود، قطعا شاخص فوق خیلی وقت قبل این عدد را لمس کرده و مدتها قبل نه تنها اصلاح شاخص به پایان رسیده بود بلکه شاید شاهد روند تازه ای در آن بودیم. اما با سیاست‌های اشتباه تنها کاری که تا کنون انجام شده نوسان گیری حقوقی‌ها، ناامیدی سهامداران حقیقی،ایجاد صف‌های سنگین فروش، بازگشایی با ریزش‌های سنگین و بدون خریدار بوده است. حتی راه حل دامنه نوسان متقارن و نامتقارن هم تاثیری بر روند بازار نداشته است.

بازگشایی‌های ریزشی چند روز اخیر و تایید آنها به وسیله سازمان بورس شاید سیاستی در جهت تسریع روند نقد شوندگی سهم‌ها باشد. اما نکته مهمتر نشان دهنده ناامیدی سهامداران و فروش دارایی خود بعد از این میزان ریزش است. به طور مشخص، سرمایه‌گذاران خسته از روند تکراری چند ماه اخیر، عطا را به لقا بخشیده اند.
در این روزها نسبت P/E آینده‌نگر کل بازار سهام بر اساس گزارش هفتگی شرکت کیان حدود ۷ واحد قرار گرفته است که گویای ارزندگی بخش قابل توجهی از بازار سهام است. اما بازار همچنان واکنشی نسبت به ارزندگی نمادها ندارد و هر روز تلاش حقیقی‌ها برای خروج از بازار بیشتر می‌شود. باید دید در ادامه بازار واکنش سرمایه‌گذاران به این نمادها چه خواهد بود. خوشبختانه امروز شاهد تحرکاتی در بازار هستیم.

خبر خوبی که می‌تواند بر روند معاملات امروز تاثیر مثبتی داشته باشد شروع مجدد مذاکرات برجامی در وین است. نتیجه مذاکرات تاثیر مهمی بر روند سود‌سازی شرکت‌ها خواهد داشت. تجربیات گذشته حاکی از واکنش بازار بعد از امضای نهایی برجام است، باید دید این بار بازار چگونه واکنش نشان خواهد داد.
بر اساس خبرها، آزاد سازی صادرات شرکت‌های فولادی، قیمت‌گذاری خودرو و سیمان در دستور کار قرار دارد. این خبر خوبی برای گروه های فوق است و باید دید که تا چه حد می‌تواند محرکی برای سرمایه‌گذاران باشد. در گروه سیمانی تحرکاتی بنا بر خبر منتشر شده در روزهای گذشته در هفته جاری دیده شد. باید دید که این گروه تا چه زمانی می‌توانند راه خود را از بازار جدا کنند.

نرخ ارز دیروز از کانال ۲۲ به ۲۳ هزار تومان صعود کرد که سقف حدودا یک ماهه محسوب می‌شد. اما دلار حتی پس از اعلام تمدید توافق فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم با افت مواجه نشد.بر اساس قیمت‌هایی که کانون صرافان اعلام کرده، امروز دلار با کاهش ۱۵۰تومانی در مقایسه با دیروز به کانال ۲۲هزار تومان بازگشت. به این ترتیب قیمت دلار در بازار آزاد به ۲۲۹۵۰ و یورو به ۲۸هزار تومان کاهش یافت. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار به ۲۲۴۰۰ و خرید آن به ۲۲۰۵۰تومان رسید. یورو در این بازار با قیمت ۲۷۳۵۰تومان فروخته می‌شود و نرخ خرید آن از فروشنده ۲۶۹۵۰تومان است. سامانه نیما قیمت فروش دلار را ۲۰۴۵۰ و یورو را ۲۴۹۶۸تومان اعلام کرد.